MEGEM 35. dönem mezunlarını verdi


Eskişehir sanayisinin yüksek teknolojiye dayalı yetişmiş, teknik ve nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) bünyesinde kurulan, istihdama sunduğu büyük katkı ile Türkiye'ye örnek olan Mesleki Edindirme ve Geliştirme Merkezi'nde (MEGEM A.Ş.) 35’inci dönem mezuniyet heyecanı yaşandı.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) ve Meslek Edindirme ve Geliştirme Merkezi A.Ş. (MEGEM) iş birliğiyle gerçekleştirilen ve İstihdam Garantili Meslek Eğitim Kursları sonunda "Kalite Kontrol ve CMM Ölçüm Operatörlüğü, CNC Tezgâh Operatörlüğü, Kaynak Operatörlüğü, Makine Bakım Operatörlüğü ile Montaj Operatörlüğü" eğitimlerini başarıyla tamamlayan 108 kursiyere düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Eskişehir OSB Konferans Salonunda gerçekleşen mezuniyet törenine BEBKA Genel Sekreteri Sabri Bayram, Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Üyesi ve MEGEM Yönetim Kurulu Başkanı Samet Özkaya, BEBKA Eskişehir Koordinatörü Güliz Ünal, MEGEM Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Barış, MEGEM Genel Müdür Vekili Mustafa Özenç katıldı.

1964 kursiyerimize eğitim verdik ve meslek sahibi yaptık

Sertifika töreninde söz alan Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Üyesi ve MEGEM Yönetim Kurulu Başkanı Samet Özkaya, merkezin 15 yıldır Eskişehir sanayisine başarıyla hizmet ettiğini söyleyerek, “BEBKA’nın katkılarıyla düzenlediğimiz 35. dönem grubu olarak 2,5 ay süren kursumuz sonunda; 30 kişi CNC bölümünden, 22 kişi kalite kontrol bölümünden, 26 kişi kaynak bölümünden, 18 kişi makine bakım bölümünden, 12 kişi makine montaj bölümünden olmak üzere toplam 108 kursiyerimizi mezun ediyoruz. MEGEM olarak bu zamana kadar toplam sizler dahil 35 dönem sonunda, toplam 1964 kursiyerimize eğitim verdik ve meslek sahibi yaptık. Hepinizi kutluyor ve tebrik ediyorum” dedi. Konuşmasının devamında MEGEM olarak Eskişehir sanayisine nitelikli eleman yetiştirmeye devam edeceklerini aktaran Özkaya, BEBKA’ya ise vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti. 

Eskişehir’de 385 gencimizin istihdamına katkı verdik

Törende söz alan BEBKA Genel Sekreteri Sabri Bayram, Eskişehir OSB’ye mesleki eğitime verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, MEGEM’in Türkiye’ye örnek bir başarıya imza attığını vurguladı. 2022-2023 yılı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilan edilen Genç İstihdam teması ile kalkınma ajansı olarak bölgede genç istihdamı artırmak için istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına destek verdiklerini aktaran Bayram, “Bu çalışmaları yürütürken bölgemizde MEGEM gibi güçlü altyapısı olan paydaşlarımızla birlikte iş birlikleri yaptık. 2 yılda tüm bölgede 705 gencin, Eskişehir’de ise 385 gencin istihdamına katkı sağladık. Burada aslan payı MEGEM’e ait, kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu tema çerçevesinde desteklerimizi sürdürmeyi devam ediyoruz” dedi. 

2024 yılında kadın istihdamına katkı vereceğiz

Genel Sekreter Bayram, 2024 yılı temasının kadın istihdamı ve kadın girişimciliği olduğunu ileterek, “Bölgede kadın istihdamını ve kadın girişimciliğini artırmak için yine paydaşlarımızla yine MEGEM olmak üzere iş birliklerine devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.  Konuşmaların ardından sertifika törenine geçilerek, kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.