İhracatta yeni hedeflere koşuyoruz


Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan 2024 Ocak ayı ihracat verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, “Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan 2024 Ocak ayı ihracat verilerine göre, Eskişehir 81 il içinde aylık bazda ihracatını en çok arttıran 6. şehir oldu. İhracatta yeni hedeflere koşmaya devam ediyoruz” dedi.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan 2024 Ocak ayı ihracat verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir sanayinin ihracatını arttırmaya devam ettiğini belirtti. Eskişehir’in, yeni açıklanan ihracat istatistiklerine göre aylık bazda ihracatını en çok artıran 6’ncı il olduğunu vurgulayan Başkan Küpeli, “2024 Ocak ayı itibariyle geçtiğimiz yılın aynı ayına göre Eskişehir’in ihracatı yüzde 17,8’lik artışla 309 milyon dolardan 364 milyon dolara çıktı. Bir önceki yılın aynı ayına göre aylık bazda ihracatımız 55,7 milyon dolar artış gösterdi. Eskişehir Türkiye’de en çok ihracat yapan iller sıralamasında 12. sırada yer almasına rağmen, ocak ayı verilerine göre aylık bazda ihracatını en çok arttıran 6. şehrimiz oldu. Eskişehir sanayisi her geçen gün daha fazla ihracat yapıyor ve yeni ihracat hedeflerine koşuyor” diye konuştu. 

2024 yılında ihracat hedefimiz 4,5 milyar dolar 

“Eskişehir sanayisi ve OSB’miz yeni yatırımlarla büyük bir hızla büyümeye devam ediyor” diyen Başkan Küpeli, “OSB olarak üretene ve ihracat yapana kapımız her zaman açık. Ticaret Bakanlığımızın geçtiğimiz ay yayınlamaya başladığı faaliyet illerine göre ihracat istatistikleri şehirlerin gerçek üretim ve ihracatını gücünü ortaya koyması bakımından çok yararlı oldu. Eskişehir olarak 2023 yılını 4,3 milyar dolar ihracat ile kapatmıştık. Yeni yatırımların devreye girmesi ve artan ihracat tempomuzla beraber 2024 yılı sonunda inşallah 4,5 milyar dolarlık ihracat rakamını geçeceğimiz görülmekte. Eskişehir’in 2002 yılında 151 milyon dolar olan ihracatı bugün 4,3 milyar dolara ulaşmış durumda. Eskişehir OSB’de yapımı süren yüzlerce yeni sanayi tesisinin önümüzdeki aylarda üretime geçmesiyle beraber ihracatta çok daha büyük hedeflere yöneleceğiz. Eskişehir’den halen günde 11,7 milyon dolarlık, haftada 82,3 milyon dolarlık ve ayda 356,4 milyon dolar olan ihracatımızı, en kısa zamanda günlük 15 milyon dolara, haftalık 100 milyon dolarak ve aylık 450 milyon dolara çıkartmak için elbirliğiyle çalışıyor, güçlü ülke ekonomisi için üretmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.