Çevreci yatırımlarda öncüyüz


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hikmet Çelik’i ağırlayan Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, çevreci yatırımlara dikkat çekti.  Büyüyen ve gelişen Eskişehir OSB olarak çevre konusunda en hassas bölgelerden biri olduklarını aktaran Başkan Küpeli, çevreye ve yeşile verdikleri önemi sürekli geliştirdiklerini belirtti.

Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hikmet Çelik’i ağırladı. Gerçekleşen ziyarette Başkan Küpeli, "Türkiye’nin En Yeşil OSB’si” olarak çevre konusundaki çalışmalarını her yıl daha da geliştirerek sürdürdüklerini, çevreye ve yeşile verdikleri önemi ileri boyutlara taşıdıklarını belirtti.

Büyüyen ve gelişen Eskişehir OSB olarak çevreci yatırımlarda öncü olduklarını aktaran Başkan Küpeli, bu konuda modern atıksu arıtma tesisi, akredite olan ve Türkiye çapında hizmet veren çevre laboratuvarına sahip olduklarını iletti. Küpeli ayrıca Avrupa Birliği destekli simbiyoz projesi yanı sıra Dünya Bankası destekli Yeşil OSB Uygulama Projesinde pilot OSB olarak seçildiklerini aktardı. Başkan Küpeli Eskişehir OSB olarak her yıl on binlerce fidanı toprakla buluşturduklarını vurguladı.  Görüşmede yeşil dönüşüm ve çevreci üretim konusuna da dikkat çeken Başkan Küpeli, “Dünya ile rekabetçi bir sanayi yapısına ulaşmak istiyorsak ülkenin her köşesindeki sanayi tesislerimizde yeşil dönüşümü yapmak zorundayız. Eskişehir OSB bu konuda örnek çalışmalarla, yeşil sanayinin gelişmesini sağlarken, bu tür yatırımlara da öncelik tanıyoruz” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hikmet Çelik, Eskişehir’in çevreye duyarlı, çevre konusunda hassas çalışmalara imza atan bir organize sanayi bölgesine sahip olmasından dolayı son derece şanslı olduğunu söyledi. Çelik ayrıca, sanayi tesislerinin çevre mevzuatına uyumlu bir şekilde faaliyet göstermesinde yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı memnuniyetini de dile getirdi. Müdür Çelik, kurum olarak her zaman Eskişehir OSB ile iş birliği içerisinde hareket ettiklerini son yıllarda Eskişehir OSB’nin çok hızlı bir gelişme gösterdiğini, OSB’de çok önemli yatırımların devreye girdiğini aynı zamanda bölge müdürlüğü tarafından çevrenin korunması noktasında yapılan tüm çalışmaların destekçisi olduklarını söyledi.